Zastosowanie pasów unieruchamiających

Za sprawą pasów unieruchamiających pacjenta możliwe jest kontynuowanie procedur medycznych, które zakłóca agresywny pacjent będący pod wpływem różnego rodzaju substancji i niemożliwe jest wykonywanie tych procedur, a pacjent stwarza zagrożenie. Takie pasy stosowane są również w przypadku wystąpienia napadów epilepsji.

Kiedy stosuje się pasy unieruchamiające?

pasy unieruchamiające pacjentaJeśli pacjent jest w szale, zagraża sam sobie oraz otoczeniu stosuje się specjalne pasy. Skuteczne pasy unieruchamiające pacjenta pozwalają na zapewnieniu mu bezpieczeństwa. Pasy używane są w przypadków osób agresywnych, pod wpływem narkotyków czy alkoholu. Zastosowanie pasów jest również konieczne, jeśli pacjent próbuje zrobić sobie krzywdę lub zagraża bezpieczeństwu innych osób, w tym personelowi medycznemu. Tego rodzaju zabezpieczenia stosuje się często na oddziałach psychiatrycznych, kiedy osoby chore psychiczne przeżywają atak. Innym rodzajem zabezpieczenia są specjalne kaftany. Pasy wykorzystywane do zabezpieczenia pacjenta wykonane są z bardzo grubej i niezwykle wytrzymałej skóry naturalnej. Konserwuje się ją olejem jadalnym. Zapięcia oraz sprzączki wykonane są z metalu i pokryte zostały powłoką antykorozyjną. Wewnątrz części, które zakłada się na nadgarstki i kostki znajduje się filc, który chroni naskórek przed otarciami. Pasy zazwyczaj mocowane są do ramy łózka pacjenta.

Aby zabezpieczyć całego pacjenta konieczne jest zastosowanie 4 pasów unieruchamiających: na kończyny górne, dolne, klatkę piersiową oraz uda. Pasy posiadają zabezpieczenia, aby pacjent sam się z nich nie wydostał. Tego rodzaju zabezpieczenia stosowane są w sytuacjach kryzysowych, jeśli personel medyczny nie ma innego wyjścia. Należy brać zawsze bezpieczeństwo pacjenta jako priorytet w działaniach.