Zastosowanie kauczuku z EPDM

Mikroguma EPDM jest terpolimerem, czyli rodzajem związku chemicznego składającego się z wielu powtarzalnych łańcuchów. Budują go dokładnie monomery etylenowo-propylenowo-dienowe. Jest więc tworzywem sztucznym, otrzymywanym w procesie wulkanizacji siarkowej lub nadtlenkowej. Materiał ten dobrze znosi odkształcenia powodowane siłami mechanicznymi.

Właściwości płyt EPDM

Płyty z mikrogumy EPDMMateriał ten jest również określany mianem kauczuku etylenowo – propylenowego. Charakteryzuje się bardzo dobrą odpornością na działanie tlenu i ozonu, czynników atmosferycznych oraz na starzenie cieplne. Posiada właściwości podobne do naturalnego kauczuku, otrzymywanego z drzew rosnących w tropikalnych lasach. Z niego powstają także płyty z mikrogumy EPDM. Są one zbudowane z małych, zamkniętych komórek. Jest to guma spieniona. Ta specjalnie opracowana technologicznie budowa nadaje świetne właściwości izolacyjne płytom. Świetnie izolują przed drganiami, wilgocią, powietrzem, smarami, kurzem i innymi zabrudzeniami. Ponieważ jest to guma spieniona, więc jest przy tym niezwykle odporna na wciski i wgniecenia. Szybko wraca do swojej pierwotnej formy. Tak jak kauczuk. Nie starzeje się też szybko pod wpływem temperatury. Dzięki swoim właściwościom płyta z mikrogumy EPDM znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki. Używana jest w budownictwie, poligrafii, przemyśle spożywczym, chłodnictwie oraz jeszcze wielu innych obszarach.

Płyty z mikrogumy z kauczuku etylenowo – propylenowego wykorzystywane są do uszczelniania, izolacji, jako materiał antypoślizgowy oraz amortyzujący. Świetnie tłumi hałas oraz wszelkie drgania. Jest obecny również w przemyśle samochodowym, przemyśle elektrycznym oraz mechanicznym. Bardzo dobrze sprawdzają się w urządzeniach wentylacyjnych i klimatyzacjach.