Zastosowanie i budowa siłowników pneumatycznych

Napęd od najdawniejszych czasów stanowił główne wyzwanie rozwojowe ludzkości. Od silników parowych minęły lata, wynaleziono wiele rodzajów nowych napędów takich jak spalinowe czy elektryczne. Szczególne miejsce wśród napędów zajmuje napęd pneumatyczny. W wielu instalacjach jest najlepszym możliwym wyborem ze względu na medium, które wykorzystuje.

Konstrukcja i aplikacje siłowników pneumatycznych

siłowniki pneumatyczneSiłowniki pneumatyczne wykorzystują siłę ciśnienia sprężonego, uprzednio przygotowanego powietrza lub w nielicznych wyjątkach innych gazów. Poprzez wtłaczanie gazu pod wysokim ciśnieniem na odpowiednią stronę tłoka połączone z równoczesnym wypuszczaniem ciśnienia z drugiej strony uzyskuje się posów czyli ruch tłoka. Ruch ten, a więc jego siła i prędkość zależy od wielkości tłoka oraz ciśnienia powietrza, jakie zostanie wtłoczone. Siłowniki pneumatyczne stosowane są głownie tam, gdzie siłowniki elektryczne mogą spowodować wybuch poprzez iskrę, tak więc są one znacznie bezpieczniejsze. Również medium używane w siłowniku jest powszechne i darmowe. Siłowniki pneumatyczne występują głównie w wersji tłokowej. Występują również siłowniki o budowie membranowej, gdzie ciśnienie powoduje odkształcenie membrany zamieniane na ruch oraz teleskopowej, gdzie posów rozkłada się na kilka stopni co owocuje bardzo dużym wysunięciem i dużym przemieszczeniem ramienia siłownika. Siłowniki pneumatycznie występują tez w wersji działania jednostronnego, gdzie dopływ powietrza powoduje wysunięcie tłoka, zaś przy zaniku ciśnienia powrót siłownika powoduje sprężyna.

Napęd to sztuka, którą ludzkość opanowała do perfekcji. Szczególnie przy napędzie pneumatycznym, którego zastosowanie jest bardzo szerokie oraz bezpieczne, a siły uzyskiwane nie odstępują od znanych i nieco droższych napędów elektrycznych i spalinowych. Niekiedy wykorzystanie siłowników pneumatycznych jest lepsze niż jakichkolwiek innych.