Spędzanie czasu na świeżym powietrzu staje się coraz bardziej przyzwyczajeniem Polaków. Ciepłe miesiące są idealne na relaks i spotkania. Niestety, wiosna i lato są za nami, podczas gdy zima nadchodzi. Najważniejsze jest, aby chronić ją przed niekorzystnymi skutkami zmieniających się warunków pogodowych. Tylko wtedy będzie ona stała przez długie lata.
Jak dbać o drewniane altany?
Przed nadejściem fali opadów deszczu i mrozu należy zapewnić altance przetrwanie w stanie nienaruszonym przez te ciężkie miesiące. Wszelkie drewniane altany ogrodowe wyglądają bardzo urokliwie. Wiosną i latem mieszają się one z otaczającą je roślinnością, a zimą, podarte bielą, nabierają niemal bajecznego wyrazu. W ciepłe dni lubimy spędzać w nich wolny czas, ciesząc się idyllą w samotności lub wśród rodziny i przyjaciół. Koniec sezonu letniego nie oznacza, że musimy zapomnieć o naszych małych domkach. Musimy o nich pamiętać, ale w inny sposób. Jesienią i zimą drewno wymaga specjalnej ochrony i głębokiej impregnacji w kolejnych sezonach. Najbardziej szkodliwe są czynniki atmosferyczne. Opady atmosferyczne, wilgotność, mróz i wiatr mogą być prawie destrukcyjne, jeśli pozwolimy im przeniknąć przez strukturę materiału. A mikroorganizmy i owady mogą łatwo dostać się do pęknięć. Drewniane altanki są wystawione na działanie promieni słonecznych przez cały rok. Nie ma wątpliwości, że powodują one przebarwienie i rozkład materiału.
Dodatkowym kryterium przy wyborze impregnatu powinna być możliwość ochrony przed promieniowaniem UV. Na rynku dostępne są również środki barwiące, które pozwalają dobrać odpowiedni odcień w zależności od rodzaju drewna użytego do naszej altanki. Kolory odzwierciedlają naturalne piękno surowca i podkreślają jego walory estetyczne.