Wytrzymałe powierzchnie na plac zabaw

Z pewnością każde dziecko, do około dziesiątego roku życia, jest stałym bywalcem na placu zabaw. Jest to miejsce, gdzie mogą się one bezpieczne wyszaleć i poćwiczyć nowe umiejętności fizyczne, pod czujnym okiem rodziców.

Na czym stoją place zabaw?

nietypowe nawierzchnie placów zabawSposób wykonania placu zabaw znacznie się różni od tego jaki obowiązywał jeszcze kilka dekad temu. Dziś przede wszystkim stawia się na jakość i bezpieczeństwo, dlatego też zrezygnowano z betonu na podłożach i stali w przyrządach. Na placach zabaw coraz częściej znajdują się drewniane elementy, które są wytrzymałe i ekologiczne. Także nietypowe nawierzchnie placów zabaw są bardzo ważnym elementem całej przestrzenie dla dzieci. Na rynku można znaleźć kilka rozwiązań, które sprawdzają się na placach. Są to maty przerostowe, które są układane na wyrównanych trawnikach, piach, żwirek czy też gumowe płyty, które łączy się jak puzzle. Tak naprawdę każdy rodzaj nawierzchni się sprawdzi, ich wytrzymałość bywa różna. Piach i żwirek, z pewnością sobie nie poradzą w trakcie deszczu, natomiast maty przerostowe wymagają koszenia trawy co pewien czas. Pod względem użytkowania, nie mają sobie równych płyty ze specjalnego granulatu o odpowiedniej gęstości, ponieważ są odporne na działanie mrozu, deszczu, śniegu czy promieni słonecznych. Nie kruszą się ani nie pękają, zatem będą służyły dzieciom przez długie lata. Ich montaż jest bardzo prosty, a kupić je można w wielu marketach budowlanych. To obecnie najczęściej stosowana nawierzchnia na placach zabaw.

Maluchy w trakcie zabawy na placu, bardzo często upadają czy nawet spadają z różnych przyrządów, dlatego też bezpieczna nawierzchnia w tym miejscu jest podstawą. Gumowa jest idealna, ponieważ doskonale amortyzuje upadek i chroni dziecko przed doznaniem urazów.