Wydajne oddymianie klatek schodowych

W wielu budynkach mieszkalnych, takich jak bloki instaluje się różne systemy, mające zabezpieczyć ludzi przed pożarem, a także jego skutkami. Jednym z ważnych zagadnień jest system oddymiania, instalowany na klatkach schodowych. Trzeba go zainstalować, ponieważ to własnie on umożliwi zejście na dół w bezpieczny sposób wszystkim mieszkańcom – nawet mieszkającym na ostatnim piętrze.

System do oddymiania klatek w blokach mieszkalnych

system oddymiania klatek schodowychWiadomo, że tego typu system jest potrzebny. System oddymiania klatek schodowych składa się z wentylatorów, które uruchamia się dopiero w chwili pożaru. Działają automatycznie i mają własne akumulatory. Czujnik, który wykrywa zadymienie wysyła impuls i uruchamiają się one. Wentylatory, które wysysają dym z pomieszczeń umieszczone są na każdym piętrze, blisko podłogi. Dlaczego w ten sposób? Chodzi o to, że dym unosi się blisko ziemi, dlatego najszybciej można go się pozbyć, jeśli wentylator jest tak umieszczony. System wentylatorów jest niezwykle odporny na wysokie temperatury. Nie ma możliwości uszkodzenia go przez pożar, ponieważ zastosowano w nim plastik, który pod wpływem temperatury robi się coraz twardszy. Podczas oddymiania wentylacją idzie więcej powietrza, aby osoby schodzące w dół po klatce mogły swobodnie oddychać. Unika się tym samym zatrucia tlenkiem węgla, który w tym przypadku jest dość niebezpieczny. Takie oddymianie powinno się stosować w każdym typie budownictwa.

Systemy do oddymiania powinny być umieszczone we właściwym miejscu. Właśnie dlatego wielu architektów tworzy szczegółowy plan dotyczący właśnie takiej instalacji. Na co dzień zwykły człowiek może nie zdawać sobie sprawy z jej istnienia, jednak ratuje ona życie. Wykonano wiele testów, które potwierdziły jej skuteczność. Opinie fachowców są bardzo dobre.