Wybór elektrycznego pieca do sauny

Aby sauna spełniała swoją funkcję, potrzebny jest odpowiedni piec. Jego wybór na pierwszy rzut oka może wydawać się prosty, ale są różne wymagania, o których należy wiedzieć – w tym wielkość sauny i rodzaj instalacji elektrycznej. Warto dowiedzieć się, jak wybrać odpowiedni piec do sauny, aby zapewnić bezpieczne i wydajne użytkowanie.

Elektryczne piece do sauny – najważniejsze informacje

piec elektryczny do saunyPiec jest najważniejszym elementem sauny – pozwala na ogrzanie całej sauny optymalną temperaturą. Piec elektryczny do sauny pozwala również na odparowanie wody, która została wcześniej wydana. Przed wyborem pieca do sauny i jakichkolwiek akcesoriów należy przede wszystkim wiedzieć, jakie jest zasilanie elektryczne i kubatura pomieszczenia. Oba te parametry planowane są już na etapie budowy tego pomieszczenia. Nagrzewnicę elektryczną można podłączyć do zasilania jednofazowego 230 V lub trójfazowego 400 V. Drugi typ jest znacznie bardziej uniwersalny, ponieważ pasuje do większości grzałek dostępnych na rynku, szczególnie tych o większej mocy.. Dlatego planując instalację sauny w swoim przyszłym domu czy ośrodku rekreacyjnym, należy pamiętać, że będzie to wymagało ostatecznej decyzji w początkowej fazie projektu nieruchomości. W przeciwnym razie gotowy budynek będzie musiał zostać zmieniony pod saunę.Wiedząc, jaką sieć elektryczną posiadamy musimy również sprawdzić objętość przestrzeni, w której będzie on używany. 

Producenci pieców elektrycznych do sauny zawsze określają przestrzeń do jakiej przeznaczony jest dany model, zamieszczają również informację o mocy wyjściowej oraz wymaganym zasilaniu. Przyjmuje się, że w saunach domowych 1 kW powinien odpowiadać 1 m sześciennemu. Na przykład w pomieszczeniu o kubaturze 9 m sześciennych najwydajniejszy będzie grzejnik o mocy 9 kW.