Toczenie w technologii CNC w Warszawie

Toczenie to rodzaj obróbki, który cały czas nie traci na popularności. Wraz z rozwojem techniki zmienił się jedynie sposób przeprowadzanie takiej obróbki. Zanim jednak przyjrzymy się nowoczesnej technice obróbkowej toczenia, powiedzmy, jak dokładnie wygląda toczenie. W całym procesie używa się tzw. noża tokarskiego, który oddziela warstwy obrabianego materiału, aby można było uzyskać pożądany kształt.

Toczenie CNC – co to takiego?

toczenie cnc warszawaTechnika toczenia nie zmieniła się na przestrzeni lat. W dalszym ciągu polega ona dokładnie na tym samym. Nóż tokarski oddziela warstwy materiału i w ten sposób profilujemy wymagany kształt. Dzisiaj nie robi się już tego ręcznie. Trzeba bowiem podkreślić, że dawniej toczenie odbywało się tylko ręcznie. Tokarz musiał zatem ręcznie ustawiać pozycję noża i materiału w taki sposób, aby uzyskać pożądany kształt. Dzisiaj wszystko odbywa się w technologii CNC, czyli sterowania numerycznego. Współczesne tokarki są połączone z komputerem, na którym odbywa się cały proces. Przed przystąpieniem do toczenia operator programuje tokarkę, ustalając kolejne przejścia noża. Dopiero później następuje włączenie tokarki i cały proces wykonuje się automatycznie. Operator ma wtedy do dyspozycji tylko przycisk, który zatrzymuje tokarkę w obliczu np. zagrożenia awarią. Toczenie CNC Warszawa jest w tym mieście coraz popularniejsze i można się spodziewać, że ta popularność będzie tylko rosła.

Bardzo rzadko można spotkań już tokarzy, którzy ręcznie wykonują całą obróbkę toczenia. Teraz są tzw. operatorzy, którzy odpowiednio wykształceni i przeszkoleni programują jedynie na komputerze ruchu tokarki. Ta technologia pojawia się w coraz większej ilości zakładów produkcyjnych i można spodziewać się, że niedługo całkowicie zawładnie rynkiem.