To, że tlen jest nam potrzebny do życia, bo nim oddychamy, każdy wie, ale nie wszyscy sobie zdaja sprawę, że jest on wykorzystywany do terapii leczniczych. Czysty tlen pod odpowiednim ciśnieniem, potrafi dotrzeć do niedotlenionych miejsc w organizmie.
Kto może korzystać z tlenoterapii?
Z roku na rok przybywa osób z przeróżnymi chorobami czy powikłaniami, które skutecznie utrudniają życie. Nie zawsze pomagają, a nawet zalecane są leki, gdyż problem ma złożoną naturę. Pacjenci, którzy zgłaszają się do lekarzy ze swoimi dolegliwościami, mogą niekiedy liczyć na skierowanie na określone zabiegi czy nawet pobyty w sanatoriach, gdyż dają one szanse na poprawę jakości życia. Równie popularna jest tlenoterapia hiperbaryczna we Wrocławiu, na którą można otrzymać skierowanie i wtedy będzie ona refundowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Można także samodzielnie się zapisać na zabiegi w komorze hiperbarycznej i wtedy koszt jednego zabiegu wynosi od trzystu do czterystu złotych. W Polsce komory hiperbaryczne przeważnie są dostępne w ośrodkach leczniczych, sanatoriach czy centrach rehabilitacyjnych. Jeden zabieg trwa od trzydziestu do pięćdziesięciu minut z kilkoma krótkimi przerwami. Komory są w stanie pomieścić kilkanaście osób, które w pozycji siedzącej otrzymują maskę z podawanym tlenem pod trzy razy większym ciśnieniem niż atmosferyczne. Dzięki temu tlen pokonuje barierę nieprzenikalności i trafia bezpośrednio w każde miejsce, nawet niedotlenione od dłuższego czasu.
Dla wielu pacjentów, tlenoterapia jest jedyną skuteczną metodą leczniczą, która już po kilku seriach daje zauważalne efekty. Oddziałuje ona na wiele rodzajów schorzeń czy problemów natury fizycznej czy neurologicznej, dlatego też jest tak szeroko stosowana przez pacjentów.