Szpachlowanie starego parkietu

Mieszkam w mieszkaniu w bloku po babci. Od zawsze lubiłam mieszkania w starym stylu i wręcz zafascynowana byłam parkietami. Jako dziecko godzinami potrafiłam wpatrywać się w piękne wzory na podłodze. Parkiety mają w sobie urok i niesamowicie wyglądają. Można je łatwo odnowić, aby znów cieszyly nasze oczy.

Renowacja starego parkietu

szpachla do parkietuGdy wprowadziłam się do mieszkania babci zdecydowałam, że wyremontuje jedynie kuchnie i łazienkę, a resztę pomieszczeń odmaluje. Jedyne co chciałam jeszcze zrobić to odnowić parkiet w pokojach i korytarzu. Parkiet był dosyć zniszczony, ale miał piękny wzór. Poprosiłam o wycenę kilka firm parkieciarskich, które zajmowały się renowacją podłóg drewnianych. Jeden z fachowców stwierdził, że parkiet nie jest w złym stanie i wystarczy go wycyklinować i w miejscach ubytków użyć szpachli. Nie wiedziałam, że istnieje specjalna szpachla do parkietu. Szpachlowanie jest bardzo ważne z dwóch powodów. Po pierwsze poprawia wygląd parkietu, a po drugie w ubytkach nie zbiera się brud, który jest później trudny do usunięcia. Szpachla nadaje się do likwidacji szczelin szerokich do maksymalnie dwóch milimetrów. Oprócz tego mniejsze ubytki i rysy czy mechaniczne uszkodzenia doskonale można łatwo zakamuflować i usunąć. Wszystkie preparaty służące do wypełniania podłogi należy wycyklinować do surowego drewna. Podłoga nie może mieć starych warstw lakieru, tłustych śladów, past czy wosków. Drewno musi być suche i wyrównane. Każdy wypełniacz koniecznie miesza się z drewnianym pyłem. Masa, która powstała musi być elastyczna i musi mieć kolor drewna. Po około trzydziestu minut od nałożenia preparat wysycha i jest gotowy do szlifowania.

Mój odświeżony parkiet jest piękny i wcale nie widać na nim żadnych uszkodzeń ani ubytków. Odnowiony parkiet na nowo pięknie się prezentuje i jest ozdobą w moim mieszkaniu. Mój czterdziestoletni parkiet wygląda dosłownie jak nowa drewniana podłoga. Każdemu, kto zastanawia się nad skutecznym sposobem na renowację mogę polecić szpachlę.