Systemy informatyczne dla kadr

 

W dzisiejszych czasach procesy związane z zarządzaniem personelem są bardzo rozbudowane. To już nie tylko prowadzenie kartoteki pracowniczej, ale także wsparcie w rozwoju, motywowanie, szkolenie i wile innych procesów. Aby efektywnie zarządzać całą gamą procesów hr potrzebny jest system informatyczny do analizy i przetwarzania danych.

Komputerowe wsparcie zarządzania

korzystny sap hrNa przestrzeni ostatnich dwóch dekad nastąpił bardzo dynamiczny rozwój systemów informatycznych. Systemy informatyczne wspomagające zarządzanie są stosowane już niemal, że w każdym przedsiębiorstwie. Trudno sobie wyobrazić dziś prowadzenie księgowości bez systemu komputerowego. Jednym z rozwiązań informatycznych stosowanych przez duże firmy są systemy erp. Systemy erp czyli: systemy informatyczne zintegrowanego zarządzania usprawniają także procesy związane z zarządzaniem kadrami. Jednym z najpopularniejszych systemów erp na świecie jest niemiecki system informatyczny SAP. W różnorodnych modułach dostępnych w systemie jest także moduł kadr SAP HR. Czym charakteryzuje się dobry, korzystny SAP HR? Moduł systemu SAP do zarządzania zasobami ludzkimi powinien przede wszystkim mieć rozbudowany moduł analityczno-informacyjny. W systemie powinny znajdować się wszystkie podstawowe informacje o pracownikach, tak aby można było wyciągnąć stosowne raporty w kilka minut. Moduł analityczny musi także być rozbudowany o dobry interfejs eksportu danych do innych systemów np.: arkuszy kalkulacyjnych.

Moduł systemu SAP do zarządzana zasobami ludzkimi składa się z dwóch elementów: elementu podstawowego, składającego się z systemu ewidencyjnego kadr oraz dodatkowych elementów, które mogą być dowolnie dobierane pod potrzeby firmy. Do modułów dodatkowych należą moduły takie jak: analityczny czy raportujący. Systemy SAP używane są w dużych firmach.