Będąc konstruktorem układów elektronicznych każdego dnia przychodzi mi mierzyć się z różnego rodzaju zagadnieniami. Ostatnio nasza firma otrzymuje sporo zleceń na konstrukcję układów sterujących oświetleniem ulicznym. Na rynku obecnie panuje trend proekologiczny. Niedopuszczalnym staje się marnotrawienie energii elektrycznej. W związku z czym potrzebne są nowoczesne układy sterowania różnymi procesami. Szczególnie ciekawym obiektem są latarnie uliczne.
Sterowanie za pomocą regulatorów
Posiadają one wbudowane układy, które mierzą natężenie padającego światła i w zależności od poziomu tego natężenia zostają włączone lub wyłączone. Oczywiście nie w każdej latarni znajdują się takie układy. Przeważnie stosowane są rozwiązania, w których projektant wyznacza jedną latarnię na dany obszar z której pomiar jest przyjmowany dla całej grupy. Technologia idzie na przód. Coraz popularniejsze stają się rozwiązania, w których tradycyjne lampy żarowe zastępują diody LED. Technologia ta pozwala na ograniczenie kosztów związanych z poborem energii elektrycznej. Diody LED dodatkowo posiadają większą trwałość niż tradycyjne lampy żarowe. Dodatkowo diodami LED można w prosty sposób sterować. Ich strumień świetlny może być regulowany przez regulator pwm. Regulator ten ma za zadanie sterowanie przepływem prądu przez diodę w taki sposób, że tworzy on z przebiegu napięcia zasilającego przebieg prostokątny. W ten sposób możliwym jest regulowanie czasu trwania przebiegu w stanie wysokim.
Stosunek czasu trwania przebiegu w stanie wysokim w odniesieniu do czasu trwania przebiegu w stanie niskim nazywany jest wypełnieniem sygnału. Regulatorem PWM można sterować dodatkowo częstotliwością takiego przebiegu. Dzięki temu możliwa jest regulacja jasności świecenia źródła światła co pozwala dostosować jasność świecenia do panujących warunków atmosferycznych.