Wyładowania atmosferyczne z pewnością należą do groźniejszych zjawisk przyrodniczych, które mogą nieść ze sobą ogromne zniszczenia. Każdego roku powodują setki pożarów lasów, ale także budynków, które rzadko są zabezpieczone.
Z czego się składają systemy odgromowe?
Prawo budowlane nie nakazuje zakładania piorunochronów na wszystkich budynkach, a jedynie na tych, które mają powierzchnię ponad pięćset metrów kwadratowych albo są przeznaczone na pożytek publiczny. W pozostałych przypadkach, to sam właściciel decyduje czy go zamontować, czy też nie. Koszt takiej instalacji odgromowej to od pięciuset złotych wzwyż. Zatem porównując go z kosztami jakie trzeba ponieść na skutek spalenia instalacji, uszkodzonych sprzętów gospodarstwa domowego czy też pożaru, to jest on zikomy, a daje poczucie bezpieczeństwa na wiele lat. Niezawodny system odgromowy powinien się znaleźć na każdym domu jednorodzinnym, gdyż stanowi o bezpieczeństwie domowników. W trakcie montażu piorunochronu wykorzystywane są zwoje pionowe i poziome, które są mocowane na dachu i elewacji budynku, przewody łączące poszczególne elementy i uziomy, które znajdują się w ziemi, blisko elewacji budynku. System odgromowy stanowi specjalną linkę stalową, która biegnie przez cały dach i elewacje domu, a następnie jest zakopana w ziemi. Żaden piorunochron nie chroni przed jakimkolwiek uderzeniem pioruna, ale daje gwarancję, że jego siła natychmiast będzie przejęta i sprowadzona najkrótsza droga do ziemi. Dzięki temu nie ma ryzyka pożaru czy spalenia instalacji.
Na rynku działa przynajmniej kilkadziesiąt firm w branży odgromowej, które są w stanie wykonać profesjonalna instalacje odgromowe na każdym budynku,. Może to być budynek gospodarczy, dom jednorodzinny, kościół, magazyn czy też supermarket.