W ostatnim czasie, problem smogu jest mocno nagłaśniany. Jest to bardzo ważne, ponieważ jakość powietrza atmosferycznego jest coraz gorsza. Powietrze jest potrzebne do życia, dlatego oddychamy. Jednak oddychając zanieczyszczonym powietrzem, wdychamy również mnóstwo szkodliwych substancji chemicznych. Na szczęście istnieją urządzenia, dzięki którym ochronimy nasze płuca przed szkodliwymi substancjami.
Potrzeba stosowania filtrów antysmogowych
W trakcie wentylacji płuc następuje wymiana gazowa między środowiskiem a organizmem. Tlen jest niezbędny do przeprowadzania szeregu biochemicznych procesów w organizmie człowieka (przykładem może być łańcuch oddechowy, który ma miejsce w mitochondriach), dlatego automatycznie pobieramy powietrze z otoczenia. Niestety w przypadku smogu, powietrze, które pobieramy dostarcza do naszego organizmu mnóstwo substancji trujących. Dużą skutecznością w tym przypadku wykazują się filtry antysmogowe. Ich budowa pozwala na oczyszczenie powietrza z niebezpiecznych dla organizmu mikrocząstek. Te cząsteczki są systematyzowane w umowne grupy. Mówi się tutaj o pyłach zawieszonych (ang. PM) i dodana zostaje odpowiednia liczba, określająca wielkości cząsteczek, np. PM 10, czy PM 25. Filtry te wychwytują nawet najmniejsze cząsteczki pyłów zawieszonych. Dzięki temu, powietrze zostaje odpowiednio oczyszczone, a jakość oddychania jest zdecydowanie lepsza. Zmniejsza to też wystąpienia chorób układu oddechowego.
Jakość powietrza w ostatnim czasie jest coraz gorsza, a oddychanie takim powietrzem jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Ważne jest więc aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego. Jest to możliwe dzięki stosowaniu filtrów antysmogowych, które wychwytują nawet najmniejsze niebezpieczne cząsteczki z powietrza.