Rozliczenie projektu unijnego – jak to zrobić?

Pozyskiwanie pieniędzy z Unii Europejskiej stało się dla nas czymś bardzo powszechnym. O dodatkowe pieniądze starają się nie tylko firmy duże, ale również lokalni przedsiębiorcy. Starają się o nie także urzędy miasta oraz osoby działające społecznie na rzecz jakiejś organizacji czy danego okręgu. O dofinansowanie może wniosek złożyć każdy. Później jednak trzeba się z tego rozliczyć. 

Rozliczanie projektów unijnych z pomocą specjalisty 

dokładne rozliczanie projektów unijnychOkazuje się, że w takim wypadku każdą wydaną złotówkę trzeba zaksięgować w taki sposób, aby nie powstało wrażenie roztrwonienia pieniędzy. Dodatkowo, aby nie poszły one na prywatne cele konkretnej osoby. Dlatego też Unia Europejska dając dofinansowanie oczekuje także specjalnego sprawozdania, w którym każdy grosz zostanie odpowiednio rozliczony. To budzi stres, bowiem urzędnicy unijni są dosyć skrupulatni i dokumenty przeglądane są nie pobieżnie, a z najwyższą starannością. Dlatego tak tak ważne jest dokładne rozliczanie projektów unijnych. Osoby, przedsiębiorstwa nie do końca mające pojęcie w jaki sposób mogą to zrobić powinny zgłosić się do specjalnych jednostek czy biur pomagających w takich sytuacjach. Są to zawsze osoby doświadczone. Dokładnie wiedzą w jaki sposób poprawnie rozliczyć wszelkie wnioski, bez późniejszych nerwów i kontaktu z urzędnikami europejskimi. Jest to dosyć stresujący moment, ale niezwykle ważny w kontekście całego projektu. 

Wrogiem rozliczeń wszelkich dotacji jest czas. Jako, że unijni urzędnicy sprawdzają wszystko bardzo dokładnie nie wchodzi w grę żadne spóźnienie się ze złożeniem wnioski. Nie pomoże nawet wyrażenie szczerego żalu. Jedyną gwarancją spokoju jest złożenie dokumentów na czas. Dlatego też mają na karku termin nie należy zwlekać, a zgłosić się do ekspertów.