Praktyczne i wygodne uzdatnianie wody w domu

Jakość wody płynącej z naszych kranów ma ogromne znaczenie, jeśli mowa o wygodzie i bezpieczeństwie jej użytkowania. Złej jakości woda może być nie tylko nieprzyjemna podczas korzystania z niej, ale także wpływać negatywnie na sprzęty i urządzenia domowe, a nawet stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

Jak działają stacje uzdatniające wodę?

stacja uzdatnianiaSzczególną uwagę należy poświęcić wodzie ze studni, ponieważ to w niej mogą znajdować się niebezpieczne mikroorganizmy. Problemem bywają także zbyt wysokie stężenia niektórych pierwiastków, które przyczyniają się do awarii pralek, zmywarek czy podgrzewaczy wody, lub po prostu uprzykrzają nam życie zostawiając brudne i trudne do usunięcia osady na sanitariatach. Wniosek z tego taki, że najczęściej nawet wodzie dostarczanej nam przez miejscowe wodociągi przydałoby się uzdatnianie, które może okazać się dużo mniej kosztowne, niż awarie i problemy związane z użytkowaniem wody złej jakości. W poprawie parametrów wody w naszej instalacji pomoże stacja uzdatniania wody dla domu. Pozwoli ona na korzystanie z oczyszczonej i uzdatnionej wody w całym domu, w każdym punkcie poboru. W zależności od wyników analizy naszej wody możemy zdecydować się na jej odżelazianie, odmanganianie, zmiękczanie czy neutralizowanie wkładem węglowym. Możliwości jest wiele. Sama stacja po zaprogramowaniu pracuje automatycznie. Konieczne będzie jedynie uzupełnianie roztworu służącego regeneracji złoża filtracyjnego (samo złoże wymienia się raz na kilka lat). Warto także sprawdzać od czasu do czasu parametry wody przed i po uzdatnieniu.

Urządzenie uzdatniające wodę w naszym domu najlepiej umieścić w pomieszczeniu gospodarczym, gdzie nawet zimą będzie panowała dodatnia temperatura. Musimy tam również zlokalizować odpływ kanalizacyjny i dostęp do prądu. Pamiętajmy, aby przed samą stacją umieścić filtr mechaniczny, który zatrzyma większe zanieczyszczenia mogące uszkodzić urządzenie.