Pompy do odprowadzania wody

Jednym z największych problemów na dowolnej łodzi dalekomorskiej jest gromadzenie się wody w najniższym punkcie konstrukcji, nazywanym zęzą. Nagromadzona woda może powodować destabilizację równowagi jachtu i jego przewrócenie, dlatego usuwanie wody z dna musi być wykonywane regularnie.

Pompy zęzowe do jachtów morskich

pompy do jachtówDedykowane pompy do usuwania wody z zęzy jachtu można dostać w każdym sklepie jachtowym, gdyż są one jednym z najbardziej niezbędnych elementów wyposażenia dowolnej jednostki morskiej, bez którego żaden rejs nie mógłby odbywać się z najwyższym bezpieczeństwem. Zęzowe pompy do jachtów mogą być albo całkowicie ręczne, albo elektryczne, w zależności od rodzaju jednostki, miejsca pod pokładem, oraz preferencji samego właściciela jachtu. Ręczne pompy uważane są za znacznie bardziej efektywne, gdyż mogą pracować w dowolnym momencie, i nie wymagają żadnego zasilania elektrycznego. Oczywiście, do pracy pompy potrzebna jest wtedy siła fizyczna, całkiem pokaźna w niektórych pompach, których mechanizm nie posiada żadnej metody wspomagania. Z tego powodu, elektryczne pompy są uznawane za wygodniejsze, choć potrzebują dostępu do zasilania żeby pracować. Mogą działać w pasywnym trybie, i uruchamiać się tylko po przekroczeniu konkretnego poziomu wody na dnie jachtu, albo też działać ciągle, co pozwala na całkowite osuszanie dna przez cały czas przebywania na morzu, aczkolwiek może zużywać duże ilości energii elektrycznej, jeśli pompa należy do mniej wydajnych urządzeń.

Obydwa te rodzaje pomp są na tyle kompaktowe iż mogą być bez większego problemu zamontowane nawet na małych jednostkach. Jedynym ograniczeniem jest dostęp do urządzeń zamontowanych pod pokładem, a więc również do do samych pomp. Właściciele jachtów preferują więc montaż w miejscu łatwo dostępnym.