Dobrze uszyte i wyprofilowane buty nie wymagają ingerencji szewca. Najlepsze są te wykonane z naturalnej, miękkiej skóry, która przepuszcza powietrze i odprowadza nadmiar wody. Ważna jest także wkładka w bucie, ponieważ izoluje ona stopę od twardego podłoża i zwiększa komfort chodzenia.
Po co stosować podpiętkę korkową?
Nie wszystkie buty posiadają odpowiednie wkładki, które wpływają na jakość użytkowania. Obuwie wykonane z plastiku w ogóle ich nie posiada, ponieważ kształt podeszwy jest tak wyprofilowany, aby były wygodne. Czółenka i baleriny powinny ja mieć, aby minimalizować ryzyko pojawienia się odcisków na naszych stopach. Jeżeli kupimy buty, które po pewnym czasie się nam rozciągną, to stopa będzie nam z nich wypadać. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem są podpiętki korkowe, które nieznacznie podnoszą stopę i tym samym zapełniają wolną przestrzeń w za dużym bucie. Mają one kształt małej podkowy, którą wkleja się w miejscu gdzie leży stopa. Materiał z jakiego są wykonane, jest lekki i nie powoduje odparzeń. Dodatkowo korek przepuszcza wodę i powietrze, dzięki czemu stopa się nam nie spoci w upalne dni. Podpiętki mogą mieć różną wysokość, od paru milimetrów do nawet jednego centymetra. Rozmiar podpiętki należy dobrać do numeru buta, ponieważ różnią się one wielkością. Poza korkowymi, dostaniemy także podpiętki wykonane ze skóry, albo z weluru, który nadaje się do zimowego obuwia. Kupimy je w większości sklepów obuwniczych, albo w sklepie z profesjonalnymi artykułami szewskimi.
Poza podpiętkami nie ma skutecznego sposobu na zaradzenie problemowi za szerokich butów. Stosowanie ich nie wpływa na jakość chodzenia, ani nie są one widoczne. Korek jest na tyle miękki, że amortyzuje drobne wstrząsy podczas chodzenia, a podpiętka nie przemieszcza się w trakcie użytkowania.