Obowiązkowe wykonywanie badań geotechnicznych

Przeprowadzanie badań geotechnicznych jest bardzo ważne jeśli chcemy aby nas dom posiadał piwnicę. W takim wypadku wyspecjalizowany geotechnik musi przyjechać i określić poziom na jakim znajduje się woda gruntowa na naszej działce oraz ocenić w jakim stopniu poziom ten się waha. Po ukończeniu badania zobowiązany jest do wystawienia opinii na jakim poziomie znajdują się wody gruntowe na naszej działce.

Czym jest badanie geotechniczne?

badania geotechniczneJeśli w projekcie naszego domu uwzględnione zostało podpiwniczenie zaleca się sprawdzić tan działki którą jesteśmy zainteresowani. W tym celu najlepiej poprosić o pomoc specjalistę, który wykona badania geotechniczne w formie specjalnych odwiertów. Jeśli w wyniku badań okaże się, że poziom wody gruntowej jest bardzo wysoko budowa takiego domu może okazać się bardzo trudna oraz kosztowna. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie budowa domu nie posiadającego piwnicy. W przypadku gdy na naszej działce znajduje się nieprzepuszczalne podłoże a często znajduje się na nim woda rozsądnym rozwiązaniem będzie pomyśleć o tak zwanym odwadnianiu podłoża. Aby takie badania zostały wykonane specjalista z zakresu geotechniki wykonuje specjalne odwierty, na podstawie których będzie w stanie określić wszystkie warstwy podłoża oraz poziom na jakim znajdują się wody gruntowe. Poziomy wód gruntowych nigdy nie są stałe i zmieniają się zależnie od pory roku najniższe są latem najwyższe zaś w okresie wiosennym. Przeprowadzenie takich badań jest bardzo miarodajne ponieważ przybyły specjalista wie gdzie wcześniej wspomniane odwierty wykonać.

Wybierając okolicę w której chcemy aby w przyszłości stanął nasz dom należy sprawdzić czy nigdzie w pobliżu nie ma jakiś zbiorników wodnych oraz rozejrzeć się za roślinami, które do prawidłowego wzrostu potrzebują podmokłego podłoża. Uzyskanie takich informacji znacząco ułatwi nam decyzję o wybudowaniu domu.