Nowoczesny robot obróbkowy

Obróbka metali za pomocą narzędzi cnc jest bardzo precyzyjnym zadaniem, wymagającym dokładności i uwagi. Nie była więc do tej pory przeprowadzana z pomocą automatów, gdyż nie nadawały się one do obróbki dynamicznej, gdzie potrzebna była duża kontrola nad narzędziami i zmiany, przeprowadzane na bieżąco podczas pracy.

Automatyczne roboty do prac obróbkowych

roboty cncNowoczesne, zaawansowane automaty obróbkowe wyeliminowały jednak większość mankamentów, z jakimi zmagali się właściciele starego typu robotów, używanych do obróbki materiałów. Najnowsze i najdokładniejsze roboty cnc mogą bowiem wykonywać pracę z dokładnością większą niż najefektywniejsi fizyczni pracownicy, jak również dopasowywać tryb pracy do materiału który jest obrabiany. Są one o wiele bardziej rozbudowane pod kątem oprogramowania, więc urządzenia te mogą być wykorzystywane całkowicie autonomicznie. Po wprowadzeniu projektu i wybraniu trybu pracy nie wymagają one nadzoru, całkowicie samodzielnie wybierając najlepsze metody wykonania zaprogramowanego kształtu, oraz wprowadzają każde poprawki jakie w danym momencie są potrzebne. Automaty te są również znacznie bardziej wielozadaniowe, i mogą być stosowane z każdym rodzajem narzędzi. Nie potrzebują co prawda central obróbkowych do wykonywania zadań, aczkolwiek mogą być z łatwością połączone z takowymi, przeprowadzając te czynności, które nie są możliwe do wykonania za pomocą standardowych narzędzi i stołów obróbkowych.

Najnowsza seria automatów ma bardzo kompaktowe rozmiary, dzięki którym ulokowanie ich w przestrzeni warsztatowej jest bardzo proste. Nie wymagają również przystosowania miejsca pracy, gdyż ich podstawowy program zawiera również samoczynne mapowanie otoczenia oraz przestrzeni roboczej w której urządzenia ma funkcjonować.