Niezbędne tworzywa w produkcji protez

Protezy są i będą ciągle potrzebne. Najważniejsze, aby były one odpowiednio dopasowane i przypominały naturalne zęby. Stosuje się do tego najróżniejsze materiały, które mają podnieść ich trwałość oraz zapewnić komfort noszenia i redukcję nieprzyjemnych odczuć związanych z ich mocowaniem. Nadają się do tego różnego rodzaju tworzywa.

Komfort noszenia protez dzięki tworzywom akrylowym

tworzywa akryloweWyciski i modele to podstawa dokładnie dopasowanych protez do jamy ustnej użytkownika. Dostępne są różne rodzaje protez, ale często używane i popularne są protezy stałe. Z racji ich ciągłego użytkowania wykonane muszą być z materiałów o niewielkim skurczu i z takich, które zapewniają dokładne odtworzenie detali. Nadają się do tego tworzywa akrylowe. Są one idealne do produkcji protez stałych i innych elementów ortodontycznych. Właściwie wybrany materiał pozwala na szybkie i bezpieczne wykonanie indywidualnych podstawek wyciskowych. Same tworzywa akrylowe to związki z rodziny termoplastycznych, które wywodzą się z kwasu akrylowego i metakrylowego. Jest to szeroka gama materiałów, których łączenia dokonuje się przez klejenie. Takie tworzywa można bardzo łatwo kształtować na gorąco, wytłaczać, formować wtryskowo, obrabiać mechanicznie lub przecinać. Ich powierzchnie można zmiękczać odpowiednimi substancjami, a do ich klejenia wykorzystuje się różnego rodzaju odpowiednie kleje. Są to jedne z nowoczesnych tworzyw, które coraz częściej spotkać można stomatologii. Wykonuje się z nich protezy stałe oraz ich elementy.

Gama produktów do tworzenia, klejenia czy mocowania protez jest bardzo szeroka. Na rynek wychodzą coraz to nowsze preparaty, jednak nie wydaje się, aby znalazło się coś, co w krótkim czasie zastąpi tworzywo akrylowe. Przyjęło się ono doskonale w stomatologicznym świecie i z pewnością będzie w nim na bardzo długo.