Nieduże domki letniskowe

Na działkach rekreacyjnych mogą stanąć jedynie domki letniskowe, które spełniają określone wymagania. Są one przede wszystkim znacznie mniejsze od domów jednorodzinnych i też nie mają fundamentów, przez co ich budowa jest szybsza.

Czy dom może być mobilny?

domki letniskowe mobilneNie ma przepisów, które mówią o tym, jaki dokładnie domek może się znaleźć na działce rekreacyjnej, ale jest mowa o wysokości i metrażu w podstawie. Jeżeli chodzi o rodzaj materiałów wykorzystanych do budowy, to panuje tu dowolność. Może to być domek w całości wykonany z drewna lub nawet z kontenerów morskich. Jednak dużym zainteresowaniem cieszą się domki letniskowe mobilne, które można w razie konieczności przenieść w inne miejsce. Przeważnie takie modele mają podwozie lub też stanowią kontener, który na specjalnej lawecie przewozi się z miejsca na miejsce. Jeżeli chodzi o cenę, to najmniej zapłacimy za domki kontenerowe, ponieważ są budowane z kontenerów morskich i z płyt warstwowych. Co prawda ich wygląd zewnętrzny może być dość masywny, ale z pewnością ich wnętrze nam rekompensuje ten dyskomfort. W Polsce ludzie dopiero się przekonują do domków kontenerowych, które najczęściej mają powierzchnię do trzydziestu pięciu metrów kwadratowych. Natomiast w Stanach Zjednoczonych, gdzie powstały, dostępne są nawet piętrowe modele, które mają znacznie więcej metrów w podstawie. Ich zaletą jest możliwość szerokiej aranżacji oraz niemalże dowolnego łączenia ze sobą kontenerów, które mają modułową budowę. Dzięki temu domek może mieć indywidualny charakter.

W Polsce znajdziemy przynajmniej kilka firm zajmujących się budową takich domków, które poza domkami, wykonują z kontenerów pomieszczenia socjalne, sanitarne, handlowe czy też magazynowe. Jest to obecnie najtańszy sposób budowy domu.