W każdym wnętrzu można znakomicie połączyć obie te cechy. Sprzyja temu bardzo bogate wzornictwo. W zależności od tego w jakim pomieszczeniu lampa ma się znajdować i jaką funkcję oświetleniową spełniać, przeprowadza się pierwszą selekcję rodzajów lamp. Następny etap to dobór właściwego wzoru w obrębie wybranego rodzaju.
W jakich pomieszczeniach lampy wiszące?
W większości pomieszczeń domowych, jako główne oświetlenie, stosuje się lampy sufitowe. Uściślając, powinny to być lampy sufitowe wiszące. Oczywiście w większości pomieszczeń są one uzupełniane innym oświetleniem. W kuchni mamy zwykle pojedynczą lampę wiszącą i podszafkowe taśmy ledowe, które dobrze oświetlają „warsztat pracy”, czyli blat kuchenny. W sypialni, oprócz wiszącej lampy sufitowej, bardziej dekoracyjnej niż w kuchni są lampki nocne, stojące zwykle na przyłóżkowych szafkach. Najbogatszy wystrój lampowy spotyka się w salonach i jadalniach. Z sufity zwisają bogate, dekoracyjne żyrandole, ściany dyskretnie rozświetlają kinkiety, a lekturę gazet i książek ułatwiają lampy stojące. W innych pomieszczeniach domowych lampy mają ewidentnie charakter użytkowy. Opisany rozkład oświetlenia jest przykładem, dosyć charakterystycznym dla typowych domów rodzinnych. Nie oznacza to, że nie stosuje się innych rozwiązań. Jednak prawie zawsze lampy zwisające z sufitu są wiodące. Na tych lampach koncentrują się również projektodawcy, gdyż jest tu mnóstwo propozycji designerskich. W każdym hipermarkecie i w specjalistycznych marketach budowlanych są ogromne działy ze sprzętem elektrycznym, wypełnione są lampami i żyrandolami.
Przy takim nagromadzaniu towarów, naprawdę trudno dokonać właściwego wyboru. Zdecydowanie łatwiej i szybciej można to zrobić on-line, gdzie każdy egzemplarz, można dokładnie obejrzeć, przeczytać opis i oczywiście dokonać zakupu.