Ładowanie akumulatorów żelowych

 

Dzięki poprawnemu ładowaniu akumulatora zachowuje on swoją maksymalną pojemność, a jego długa żywotność jest zachowana. Specjalne prostowniki do akumulatorów żelowych dzięki impulsowemu ładowaniu nie doprowadzają do przeładowania, ani przegrzania. Jest to bezpieczny sposób ładowania.

Jak ładować akumulatory żelowe?

prostownik do akumulatorów żelowychAkumulatory żelowe należy ładować jedynie za pomocą specjalnych prostowników. Zakazane jest stosowanie prostowników do akumulatorów kwasowych, ponieważ akumulator może uleć zniszczeniu z powodu przeładowania i przegrzania. Akumulatorów żelowych nie można przeładowywać. Prostownik do akumulatorów żelowych jest dostosowany do długich wyładowań. Akumulatory żelowe to najnowszej generacji akumulatory. Wykorzystywane są np. w wózkach inwalidzkich, golfowych, motorówkach czy kamperach. Płyn wewnątrz jest zagęszczony, przez co nie dochodzi do wycieków. Prostowniki do akumulatorów żelowych nie doprowadzają do przeładowania. Ładują je sposobem impulsowym. Podczas 3 faz akumulator zostaje naładowany i konserwowany. Kiedy osiągnie maksymalny poziom naładowania urządzenie przestaje go ładować, nie doprowadzając tym samym do przeładowania. Przeładowania powodują obniżenie żywotności akumulatora, a nawet całkowite uszkodzenie. Dzięki bezpiecznemu ładowaniu można mieć pewność, że akumulator będzie działał poprawnie i nie będzie tracił na swoich właściwościach. Dzięki kolorowym diodom prostownik sygnalizuje stan pracy. Jest on odporny na błędy podłączeniowe, które mogłyby powodować zwarcie.

Specjalny prostownik do akumulatora żelowego ładuje go w niezwykle bezpieczny sposób. Kiedy napięcie spadnie poniżej 13v, to prostownik doładuje akumulator do jego maksymalnego stanu naładowania. Nieodłączenie prostownika od akumulatora nie stanowi problemu, ani zagrożenia dla akumulatora.