Kostka brukowa jak nowa

Raz na pięciolecie powinniśmy zadbać szczególnie o kostkę brukową, która wyściela nasze podwórze lub ścieżki i parkingi na podwórzu. Zaraz po jej położeniu wygląda ona prosto jak z folderów producenta czy reklamy – kolory wyraźnie odbijają się od siebie, jest czysta i miła dla oka. Zabrukowana przestrzeń obejścia wydaje się zadbana i uporządkowana.

Jak dokonać renowacji kostki brukowej?

renowacja kostki brukowejJednak wraz z upływem czasu, wykostkowane podłoże szarzeje, może się pojawić na nim także wapniowy wykwit w postaci białego nalotu, który nie znika nawet po umyciu wodą (np. po deszczu). W przestrzeniach pomiędzy kostkami pojawiają się nieśmiało mchy oraz porosty jako rośliny pionierskie, które potrafią rozwinąć się nawet na tak słabym podłożu, jakim jest piasek wypełniający fugi. Te procesy skutkują tym, iż klientów interesuje renowacja kostki brukowej – tzn. przywrócenie jej pierwotnego wyglądu. Nic dziwnego, bowiem brukowanie jest kosztowna inwestycją i nie chcemy, aby w krótkim czasie nasze starania okazały się bezcelowe. Odnowę kostki należy rozpocząć od dokładnego wyczyszczenia zarówno powierzchni bruku, jak i fug. Czyszczenie wykonujemy za pomocą myjki wysokociśnieniowej ze specjalna końcówką wyposażoną w sztywne włosie oraz obudowę, która chroni elewację i najbliższe otoczenie przed strumieniami brudnej wody odbijającej się od bruku pod wysokim ciśnieniem. Wykwity należy potraktować specjalną substancją wchodzącą w reakcję z wapniem.

Po wyschnięciu na kostkę nakłada się impregnat, który daje efekt „mokrej kostki”. Zarówno do usuwania wykwitów jak i do impregnacji używamy dużego pędzla. Preparaty mają być ekologiczne i nie oddziaływać na roślinność oraz zdrowie człowieka. Po impregnacji należy odczekać dzień, aż wjedziemy na kostkę pojazdem. Renowację wykonujemy w sezonie letnim.