Konieczność filtracji powietrza w przemyśle

Wiemy nie od dziś, jakie funkcje spełnia wentylacja. Oczyszcza ona powietrze i przekierowuje je z zewnątrz do pomieszczenia – najczęściej jest to spowodowane koniecznością zwiększenia cyrkulacji powietrza. Stosowana jest w centrach handlowych i restauracjach, czyli w miejscach o dużym zagęszczeniu ruchu. Lecz jest ona też konieczna w przemyśle – w tym wypadku musi być przystosowana do zupełnie innych warunków.

Filtracja powietrza w fabrykach

worki filtracyjneJak można się domyśleć, wentylacja w centrum handlowym i w fabryce mebli będzie zbudowana inaczej. Cel ma ten sam – odświeżanie pomieszczenia używając powietrza z zewnątrz. Jednak cała wentylacja musi zostać przystosowana do ciężkich warunków panujących w tego typu miejscach. Potrzebne są filtry zaopatrzone w odpowiednie worki filtracyjne, które mają za zadanie wyłapywanie wyjątkowo dużych, twardych elementów mogących uszkodzić całą instalację, a muszą zostać usunięte z powietrza, gdyż są szkodliwe dla środowiska pracy. Dobrym przykładem są drobinki cementu i trociny – występujące kolejno w przemyśle cementowym i meblowym. Worki filtracyjne zatrzymują je i pozwalają na poprawną pracę całej instalacji. Trzeba tylko pamiętać o ich wymianie – zapełniony worek może doprowadzić do zniszczenia przylegającego do niego filtra, co może prowadzić do zatrzymania całej produkcji z powodu złych warunków powietrza.

Tak właśnie wygląda wentylacja przemysłowa – złożona z wielu elementów, których przykładem są właśnie worki filtrujące. Cała ta wentylacja pozwala na stworzenie odpowiednich warunków pracy dla zatrudnionych przez nas ludzi, dlatego warto jest zwrócić na nią uwagę i konserwować ją zgodnie z zaleceniami specjalisty. Mam nadzieję że przybliżyłem trochę działanie tej instalacji i zaspokoiłem ciekawość aktualnych i przyszłych pracowników lub właścicieli takich fabryk.