Drewno, zwłaszcza intensywnie użytkowane i nieodpowiednio pielęgnowane, z czasem niszczeje. Traci swój dawny kolor, jest ciemniejsze, często bardziej szare, a rysunek słojów przestaje być tak wyraźny jak kiedyś. Do tego w drewnie widać też niewielkie ubytki, przebarwienia np. od wilgoci albo też rysy. W jaki sposób temu zaradzić?
Jak przebiega cyklinowanie?
Aby drewno odzyskało dawny blask, warto poddać je cyklinowaniu, zamiast od razu wymieniać np. całą podłogę albo też kuchenny blat. Cyklinowanie podzielone jest na kilka etapów, do każdego z nich wykorzystuje się cykliniarkę z inną gradacją papieru ściernego. W pierwszym etapie jest on najgrubszy, w kolejnych coraz drobniejszy. Dobiera się go do rodzaju drewna i samej podłogi, ponieważ inaczej cyklinuje się zwykłe deski, a inaczej parkiety. Poza dużą cykliniarką konieczna jest także mniejsza, krawędziowa, która dotrze do każdego kąta albo też pod kaloryfer. Cyklinowanie wykonuje się każdorazowo w innym kierunku, ostatnie, polerowanie podłogi, najlepiej przeprowadzić w zgodzie z kątem padania promieni słonecznych do pomieszczenia. Pomiędzy tym etapem a pierwszym uzupełnia się szczeliny, przygotowując mieszankę na bazie pyłu powstałego w czasie pracy. Uzupełnione ubytki zostają potem gładko zeszlifowane, aby nie odznaczały się od drewna. Jeśli chodzi o dostępność takich usług jak usługa cyklinowania podłóg – Bydgoszcz i inne duże miasta to odpowiednie miejsca do znalezienia doświadczonych firm. Usługa ta wymaga bowiem sporo wprawy i wiedzy praktycznej, aby można ją było przeprowadzić prawidłowo.
Po cyklinowaniu nasze podłogi, blaty albo schody będą wyglądać tak, jak w dniu, w którym zostały położone. Powierzchnia będzie gładka, błyszcząca, kolor znów nabierze głębi, a usłojenie będzie lepiej widoczne. Dzięki prawidłowej pielęgnacji ten efekt będzie można utrzymać przez kilka kolejnych lat.