Jeżeli właśnie urządzasz swój dom lub mieszkanie, a koniec remontu jest bliżej niż dalej, wiesz jak ważne są prace wykończeniowe. Aby zaaranżowane wnętrze służyło nam jak najdłużej, nie powinniśmy bać się zainwestowania w wysokiej jakości produkty wykańczające.
Funkcje listew do podłogi
Jeżeli zaoszczędzimy na nich, skutek może okazać się opłakany. Do takich elementów wykończenia wnętrz, na których nie warto oszczędzać są listwy przypodłogowe. Ten z pozoru błahy element tak naprawdę okazuje się być kropką nad i. Decyduje o ostatecznym wyglądzie całego wnętrza. Dlaczego tak się dzieje? Listwy do podłogi spełniają kilka ważnych funkcji. Ich podstawowym zadaniem jest zamaskowanie tzw. szczeliny dylatacyjnej. Szczelinę tę tworzy się w specjalnym celu – ma zabezpieczyć podłogę przed wilgotnością. Drugą istotną funkcją listew do podłóg jest ochrona przed brudem oraz uszkodzeniami, chronią zarówno samą podłogę, jak i ścianę. Rzecz jasna, aby jak najlepiej chroniły podłogę i ścianę, listwy muszą być albo dość szerokie, albo odpowiednio wysokie. Kolejna rola listew to bardziej funkcja estetyczna – wprowadzają do wnętrza harmonię oraz porządek. Dobrze dobrane listwy przypodłogowe są doskonałym zwieńczeniem wnętrza. Ponadto listwy są genialnym rozwiązaniem do ukrycia różnych nieporządnych kabli. Dzięki temu nie mamy wrażenia, że po podłodze plączą się kable. Wiele modeli listew posiada na specjalne właściwości, które pozwalają na wprowadzenie różnych przewodów.
Jak widać, listwy przypodłogowe posiadają kilka funkcji, z których każda jest ważna. Nie można więc bagatelizować ich znaczenia. Nie warto też oszczędzać wybierając jak najtańsze listwy, bowiem one bardzo szybko mogą ulec zniszczeniu lub szybkiemu zużyciu, co w ostateczności prowadzi do nieestetycznego wyglądu całego wnętrza.