Jak wybrać odpowiednie gniazdko?

 

Montaż instalacji elektrycznej w nowym domu jest jedną z najważniejszych czynności wykończeniowych, jeśli chodzi o całą budowę. Od tego, w jaki sposób i z jak dużą starannością zostanie ona wykonana, zależy w znacznym stopniu komfort późniejszego korzystania przez nas z różnego rodzaju sprzętów, a także sama estetyka wnętrza.

Typy gniazdek elektrycznych

gniazdka - sklepNajważniejsze zewnętrzne elementy instalacji to gniazdka oraz włączniki światła. Zarówno w stacjonarnych sklepach elektrycznych jak i marketach budowlanych możemy zaopatrzyć się w te akcesoria, dostępne w wielu kształtach, rozmiarach i kolorach, a także o zróżnicowanej specyfikacji technicznej. Jeśli chodzi o gniazdka – sklep oferuje zwykle te posiadające miejsce na jedną lub dwie wtyczki, ponieważ takie rozwiązanie jest najbardziej popularne w domach i mieszkaniach. W razie potrzeby można zakupić odpowiedni przedłużacz – zwykły lub wyposażony w wyłącznik bezpieczeństwa. Dobrze sprawdzi się on między innymi przy zasilaniu komputera. Najbardziej rozpowszechnione są gniazdka w kolorach białym i kremowym, aczkolwiek producenci wytwarzają je także w innych wariantach barwnych, na przykład srebrnym czy czarnym. Materiałem, z którego powstają te artykuły (a także szereg im pokrewnych) jest najczęściej plastik. Większość dzisiejszych gniazdek wyposażonych jest w bolec uziemiający, jednak warto wspomnieć że istnieją również takie, które są go pozbawione.

Gniazdko, poza swoją główną funkcją, może pełnić też ważną rolę dekoracyjną. Prywatne firmy oraz markety budowlane proponują klientom zakup tych akcesoriów w oryginalnych kształtach i niejednolitych wzorach, więc jeśli nasze oczekiwania odnośnie do ich wyglądu są szczególnie wymagające, z całą pewnością uda nam się natrafić na takie, które będą zgodne z naszymi preferencjami.