Jak kalibrować urządzenia pomiarowe?

 

Dzięki urządzeniom pomiarowym, funkcjonowanie wielu firm może być znacznie bardziej sprawne. Tym bardziej ważne jest, by urządzenia te były we właściwy sposób skalibrowane. Tylko wtedy wykonywane przez nie pomiary będą brane pod uwagę.

Czym jest wzorcowanie mierników?

wzorcowanie mierników elektrycznychDzięki urządzeniom pomiarowym funkcjonowanie wielu różnych branż gospodarki może być znacznie bardziej sprawne. Mowa tutaj w szczególności o takich branżach jak branża budowlana, produkcyjna, jak również inne, dla których wykonywanie pomiarów jest bardzo istotne. Oczywiście, żeby wyniki wskazywane przez dany miernik mogły być brane pod uwagę, urządzenia te muszą wcześniej zostać skalibrowane. Właśnie dlatego wykonuje się zawsze wzorcowanie mierników elektrycznych, jeszcze przed ich pierwszym użyciem. Wzorcowanie mierników to nic innego, jak wprowadzenie w ich pamięć wzorca miar. Są to wartości, do których odnoszą się dane urządzenia pomiarowe, podczas ustalania końcowego wyniku pomiaru. Tylko wzorcowane urządzenia mogą wskazywać wyniki, które mogą być później ze sobą porównywane. w przypadku niektórych firm, takich jak na przykład remontowych, czy w przypadku ekip budowlanych, korzystanie z wzorcowanych urządzeń pomiarowych jest niezbędnym wymogiem. W innym przypadku bowiem, podane przez nich wyniki pomiarów nie będą brane pod uwagę, na przykład podczas przetargów. Procedura wzorcowania jest więc bardzo ważna, tym bardziej, że na jej końcu danemu urządzeniu przyznawany jest certyfikat, który potwierdza jego prawidłową kalibracje.

W niektórych branżach bardzo ważna rolę odgrywają urządzenia pomiarowe. Właśnie dlatego tak ważne jest, by urządzenia te były w odpowiedni sposób skalibrowane. Najlepszym sposobem kalibracji jest wprowadzenie w pamięć urządzenia wzorca miar.