Przemija już moda na meble gotowe, produkowane masowo z płyt wiórowych. Teraz na czasie są wyroby z prawdziwego drewna. Niepowtarzalny wygląd producenci nadają drewnianym meblom za pomocą różnego rodzaju frezowaniu. Taki wyrób jest dużo trwalszy od swoich masowo wyrabianych odpowiedników, a także nadaje niepowtarzalnego charakteru wnętrzu.
Sposób frezowania drewna
Frezowanie drewna polega na oddzielaniu kolejnych warstw drewna za pomocą skrawania wykonywanego przez ciężki sprzęt przemysłowy. Frezarki dokonują tego dzięki ruchowi obrotowemu głowicy frezującej i ruchowi posuwistemu obrabianego materiału. W ten sposób obrobiony kawałek materiału nabiera niepowtarzalnego wyglądu i kształtu. Dobrym przykładem tego procesu jest frezowanie drewna w Łodzi. Sposób frezowania zależny jest od tego czy prace prowadzone są nad materiałem płaskim czy kształtnym. Od tego zależy jaki powinniśmy dobrać frez, jego kształt, ilość noży i sposób się ich poruszania. Możemy wyróżnić kilka rodzajów frezowania, dobór odpowiedniego dla danej sytuacji uwarunkowany jest tym jaki efekt chcemy za pomocą niego osiągnąć. Podstawowym podziałem typów frezowania jest rozmieszczenie noży na frezie, wyróżniamy wtedy frezowanie walcowe i kształtne. Kolejny podział spowodowany jest tym w jaki sposób poruszają się ostrza, w przypadku gdy noże i frezarka poruszają się w tę samą stronę nazywamy to frezowaniem współbieżnym, a w sytuacji odwrotnej, czyli przy przeciwnych kierunkach poruszania się tych elementów mówimy o przeciwbieżnym.
Obróbka materiałów różnego rodzaju, np. drewna i metalu wykonywana za pomocą frezarki stosowana jest od wielu lat. Jest to metoda sprawdzona, przynosząca dobry efekt, ponieważ maszyny frezujące są bardzo precyzyjne. Wystarczy zaprogramować w odpowiedni sposób, a z kawałka materiału będziemy mogli uzyskać dzieło sztuki.