Fotograf fotografowi nierówny

W naszej świadomości niezmiennie obecna jest tendencja do upraszczania. Nie ma w tym nic złego – nasz mózg musi jakoś katalogować zebrane informacje, aby potem móc je przechowywać w jakimś porządku. Upraszczamy na przykład kwalifikacje zawodowe – jeśli ktoś jest fotografem ślubnym, a ktoś inny biznesowym, to myślimy o nim po prostu fotograf.

Fotografia biznesowa a ślubna

fotograf biznesowy w WarszawieTymczasem zapominamy, że fotograf może mieć wiele różnorakich specjalizacji. Oczywiście, zdarzają się tacy, którzy nie pogardzą żadnym zleceniem i w każdym pokażą pełen profesjonalizm. Takich jednostek jest jednak stosunkowo niewiele. Zazwyczaj wybieramy sobie jedną dziedzinę specjalizacji i to właśnie w niej nieustannie się doskonalimy. Tak jak prawnicy dzielą się na tych od majątków i afer kryminalnych, tak przedstawiciele każdego innego zawodu. Fotograf biznesowy w Warszawie nie jest tym samym, co fotograf ślubny w Gdańsku. Zwłaszcza w branżach, w których mamy do czynienia ze sztuką – a fotografia z pewnością jest formą wyrazu artystycznego i nie ma co do tego wątpliwości – każdy znajduje sobie obszar, który najbardziej go inspiruje i zachęca do działania. W każdym przypadku jest potrzebne też inne spojrzenie na wykonywane zdjęcia i nieco inne umiejętności. Fotograf musi dbać o światło i odpowiednią scenerię. Podczas gdy w fotografii ślubnej łąka pełna kwiatów wydaje się być znakomitym tłem, w fotografii biznesowej będzie zgoła inaczej. Tam preferujemy nowoczesne biura, wieżowce, eleganckie sale konferencyjne. Słowem – to, co kojarzy się z profesjonalizmem.

Szykując sobie pamiątkową sesję zdjęciową, pamiętajmy zatem o odpowiednim wyborze fotografa. Dla pracowników korporacji będzie to z pewnością inny wybór, niż dla gości weselnych. Najlepiej wybierzmy specjalistę w tej konkretnej dziedzinie, z której zakresu usługi potrzebujemy.