Elewacja imitująca drewno

 

Okładzina elewacyjna domu to bardzo ważny element wykończenia budynku. Bardzo chętnie stosowane są na niej różne materiały ozdobne, takie jak deski drewniane, kamień ozdobny czy ozdobne płyty dekoracyjne. Bardzo często zamiast naturalnych materiałów stosowane są ich sztuczne imitacje, które doskonale opierają się niekorzystnym warunkom pogodowym.

Deski na elewację – naturalne czy sztuczne?

deska elewacyjna elastycznaCzym zastąpić drewnianą elewację? Czy deski i panele drewnopodobne to lepszy wybór niż naturalne materiały? Jak dbać o drewnianą elewację domu? Rozważając elewację z elementami drewna trzeba przede wszystkim zdecydować, czy stawiamy na naturalne deski, czy szukamy trwałych zamienników. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Naturalny materiał, choć piękny i niepowtarzalny we wzorze, wymaga regularnej konserwacji. W innym wypadku deski szybko stracą na atrakcyjnym wyglądzie. Trzeba wziąć pod uwagę także wysoką cenę desek z drewna egzotycznego. Zamiast naturalnego drewna można zdecydować się na zamienniki drewnopodobne. Jednym z nich jest deska elewacyjna elastyczna. Jest to mieszanka masy żywicznej (żywica akrylowa) oraz piasku kwarcowego, wypełniaczy, pigmentów i uniepalniaczy. Deska elewacyjna elastyczna ma postać cienkiej (2-3 mm) i długiej (około 250 cm) listwy, która bez problemu może być montowana nawet na łukowych ścianach. Materiał ten jest barwiony w masie, po przecięciu w dowolnym miejscu nie ma zatem różnicy w kolorze. Deska jest bardzo lekka, plastyczna, niełamliwa, odporna na uderzenia, można ją ciąć nożem lub nożyczkami. Wykorzystywana jest zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach.

Innym zamiennikiem drewnianych desek jest deska kompozytowa. Jest to z kolei mieszanka włókien celulozowych z tworzywami sztucznymi. Dzięki zawartości tworzyw sztucznych deska jest niezwykle trwała, odporna na wodę i wilgoć, nie wymaga impregnowania, a jedynie czyszczenia w razie potrzeby.