Duże zapotrzebowanie na insulinę

 

Cukrzyca jest chorobą, która dotyka coraz większej liczby osób. Rodzaje cukrzycy są różne. Bardzo niebezpieczną cukrzycą jest cukrzyca spowodowana niską produkcją insuliny, czyli hormonu odpowiedzialnego za syntezę wielocukrów i redukowanie poziomu glukozy we krwi. W takich przypadkach należy insulinę podawać dożylnie.

Zasadnicze znaczenie insuliny

strzykawka do insulinyChoroby metaboliczno-hormonalne mają to do siebie, że aby z nimi walczyć, należy odpowiednio kierować mechanizmami biologicznymi w organizmie. Cukrzyca spowodowana niską produkcją insuliny powoduje, że glukozy jest zbyt wiele w krwiobiegu. Często więc pojawiają się omdlenia lub drżenia mięśni, a także osłabienia świadomości ze względu na nadmiar glukozy. Ważne jest więc podawanie osobom takim insuliny dożylnie, aby syntetyzując glikogen, redukowała ilość glukozy we krwi. Nadmiar glukozy jest bardzo niebezpieczny dla organizmu, ponieważ przez nadmiar glukozy zaczyna się syntetyzować także tkanka tłuszczowa. Bardzo ważne jest więc, aby pamiętać o podawaniu insuliny. Strzykawka do insuliny zazwyczaj jest mało odczuwalna, dlatego też iniekcji nie towarzyszą z reguły doznania bólowe. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli istnieje potrzeba podawania insuliny, należy to robić często, aby utrzymywać prawidłowy jej poziom. Insulina jest bardzo ważnym hormonem trzustki, dlatego jesli jest jej deficyt, natychmiast należy go uzupełniać, ponieważ gospodarka cukrowa jest jednym z najważniejszych szlaków metabolicznych ludzkiego organizmu.

Cukrzyca staje się chorobą dość powszechną. Ma ona jednak kilka wariantów. W cukrzycy spowodowanej deficytem insuliny, istnieje nadmiar glukozy we krwi, który w dłuższej perspektywie jest bardzo niebezpieczny. W takich sytuacjach stosuje się iniekcje insuliny za pomocą strzykawki.