Dodatek usprawniający działanie silnika

O tym, że co kilkadziesiąt tysięcy przejechanych kilometrów należy wymienić olej silnikowy, wie każdy i zazwyczaj się do tego stosuje. Pozwala to na zachowanie silnika w lepszej kondycji, ponieważ silnik posiadający lepsze smarowanie będzie dłużej funkcjonować poprawnie. Jest jeszcze coś, co możemy zrobić dla swojego auta, razem z wymianą oleju.

Dodatki do olejów silnikowych

dodatek do olejuCzęści składowe silnika takie jak między innymi tłoki i korbowody zużywają się poprzez tarcie, więc aby wydłużyć ich żywotność, wystarczy, że zrobimy coś, aby zmniejszyć siłę tarcia. Akurat na to jest bardzo łatwy sposób, niewymagający ingerencji w silnik, wystarczy dolać do oleju przy jego wymianie specjalny preparat. Dodatek do oleju zmniejszy siłę tarcia poprzez wytworzenie specjalnej powłoki, wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna. Powłoka wytwarza się wskutek procesu ceramizacji, który odbywa się po zetknięciu się preparatu z metalem, wysoką temperaturą oraz olejem silnikowym. Wytworzona powłoka jest bardzo gładka, przez co siła tarcia nie jest aż tak duża, dzięki czemu żywotność silnika jest wydłużona o kilkadziesiąt procent. Preparatu należy używać przy każdej wymianie oleju, nie ma sensu tego robić częściej, chyba że tak zaleca dany producent. Taki standardowy sposób użytkowania to tak jak wcześniej wspomniałem tylko przy wymianach oleju, które robimy średnio raz w roku. Preparat wlewamy bezpośrednio do oleju, wszystko razem mieszamy i możemy wlać do silnika.

Stosując preparat, należy stosować się do proporcji podanych przez producenta, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że używamy go w odpowiedni sposób. Koszt zakupu preparatu to lekko ponad dwadzieścia złotych, jak sami widzimy, nie jest to duża kwota, a naprawdę może w dużym stopniu wspomóc pracę silnika, zmniejszając ryzyko pojawienia się awarii.