Czym są błędy medyczne?

W dzisiejszych czasach warto wiedzieć, w jaki sposób walczyć o własne prawa. Jeśli coś stało się nie z naszej winy i mamy prawo wnieść o odszkodowanie, nie bójmy się tego zrobić – zwłaszcza jeśli sprawa dotyczy naszego zdrowia. Jednak zanim to zrobimy, dokładnie zapoznajmy się z całą procedurą związaną z walką o odszkodowanie.

Błąd medyczny – i co dalej?

błędy medyczneMedycyna jest dziedziną, w której błędy wbrew pozorom zdarzają się dość często. W niektórych przypadkach personel medyczny niestety umywa ręce. W tym wypadku warto wiedzieć, w jaki sposób walczyć nie tylko o odszkodowanie, ale także o to, aby sprawa nie została zamieciona pod dywan. Tak naprawdę błędy medyczne mogą dotyczyć różnych aspektów. Czym właściwie jest błąd medyczny? Definicja mówi o tym, że jest to nieumyślne działanie lub zaniedbanie lekarza, które powoduję szkodę pacjenta. Mówi się, że istnieją różne rodzaje błędów medycznych. Możemy mieć do czynienia z błędem decyzyjnym, obejmującym błąd terapeutyczny oraz diagnostyczny. Kolejną grupą błędów są błędy wykonawcze. Są one związane z nieprawidłową realizacją procedury medycznej. Istnieją także błędy organizacyjne oraz opiniodawcze. Przeprowadzone przez CBOS w 2000 roku badania, mówią o tym, że aż 31 procent społeczeństwa polskiego uważa, że spotkało się z bezpośrednimi przypadkami błędów medycznych. Musimy wiedzieć o tym, że roszczeń z tytułu szkód majątkowych oraz niemajątkowych, które zostały spowodowane błędami medycznymi, możemy dochodzić na drodze sądowego postępowania cywilnego. Nie bójmy się zatem walczyć o swoje prawa.

Błędy medyczne są dość częstym zjawiskiem, jednak niejednoznaczna definicja sprawia, że zwykłemu człowiekowi bardzo ciężko jest określić, czy rzeczywiście spotkał się z takim przypadkiem. To dlatego warto zgłębić wiedzę dotyczącą błędów i mieć zawsze szeroko otwarte oczy, by w porę zauważyć nieprawidłowości.