Czy ubezpieczenie pojazdu obejmuje wezwanie lawety?

Kiedy samochód odmówi nam posłuszeństwa to nieuniknione jest wezwanie lawety, która przewiezie go do najbliższego serwisu. Wielu kierowców zastanawia się czy możliwe jest wezwanie lawety w ramach posiadanego ubezpieczenia samochodu. No i tutaj odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego jakie mamy ubezpieczenie i czy korzystamy z dodatkowych pakietów assistance.

Lawetę musimy wezwać na autostradzie

laweta samochodowa poznańMiejscem, w którym nie możemy się zastanawiać nad wezwaniem lawety jest autostrada. Jeśli nasz samochód zatrzyma się na autostradzie to możemy go z niej ściągnąć jedynie na lawecie. Wtedy nie możemy się zastanawiać nad tym czy za lawetę zapłacimy sami czy też rozliczymy to w ramach ubezpieczenia naszego pojazdu. Na każdej innej drodze możemy skorzystać z holowania – na przykład przez kogoś znajomego. Wracając zaś do ubezpieczenia pojazdu to nie zawsze jest nim objęta laweta samochodowa Poznań, ale to nie oznacza, że trzeba będzie ją opłacić z własnej kieszeni. Jeśli jesteśmy poszkodowanymi w kolizji to laweta przysługuje nam nieodpłatnie na koszt polisy sprawcy. Jeśli zaś samochód odmówi nam posłuszeństwa bez udziału w tym innego pojazdu to musimy zobaczyć jaki mamy zakres naszego ubezpieczenia. W dodatkowym ubezpieczeniu auto casco praktycznie zawsze mamy opcję assistance, czyli opcję zamówienia lawety. Jeśli wykupujemy jedynie podstawową i wymaganą prawem polisę OC to sami musimy zadbać o to, żeby dokupić również dodatkowy pakiet obejmujący darmową pomoc drogową.

Nawet jeśli nie wykupujemy polisy auto casco to możemy wykupić dodatkowy pakiet assistance z darmowym holowaniem lawetą. Dokupienie takiej opcji do obowiązkowej polisy OC to koszt kilkudziesięciu złotych. Taka opcja daje nam tą pewność, że nie zapłacimy za holowanie samochodu lawetą w ramach określonego w ubezpieczeniu limitu kilometrów.