Charakterystyka zawodu spawacza

Spawacz to w ostatnich latach jeden z najczęściej wybieranych zawodów, o czym świadczy ilość i zainteresowanie pod względem przeprowadzanych szkoleń. Coraz częściej spawaczami zostają również kobiety, ze względu na przywiązywanie wagi do dbałości o szczegóły.

Spawanie metodą TIG dla każdego

Spawanie metodą TIG mazowieckieWyróżniamy dwa podstawowe rodzaje spawania: spawanie łukowe oraz spawanie gazowe. Do metod stosowanych w spawaniu łukowym możemy zaliczyć metody z zastosowaniem urządzeń typu MMA, MIG/MAG oraz TIG. W spawaniu gazowym wykorzystujemy natomiast takie urządzenia jak palniki i osprzęt gazowy. Jeżeli chodzi o spawanie metodą TIG mazowieckie cieszy się w tej dziedzinie największą ilością oraz świetną jakością przeprowadzonych szkoleń. Dobry spawacz powinien cechować się przede wszystkim cierpliwością oraz dbałością o szczegóły. Przydatna w tym zawodzie będzie umiejętność pracy samodzielnej jak również w zespole. W skład stanowiska przyszłego spawacza ubiegającego się o uprawnienia do wykonywania spawów metodą TIG wchodzą: źródło prądu stałego, zwane również inwertorem spawalniczym, uchwyt TIG, który przewodzi prąd do elektrody, przewód masowy, butla z gazem oraz chłodnica cieczy jako opcjonalny element zestawu. Nieodzownym elementem wyposażenia każdego spawacza stanowią rękawice ochronne oraz maska spawalnicza, która zapobiega przed naświetleniem oczu. Brak jej zastosowania może doprowadzić na uszkodzenia nerwów wzrokowych, dlatego obowiązkowo musimy się dostosować do zasad BHP.

Po ukończeniu kursu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w wybranym przez siebie ośrodku szkoleniowym uzyskujemy uprawnienia upoważniające nas do spawania blach i rur spoinami pachwinowymi, spawania blach spoinami członowymi oraz spawania rur spoinami czołowymi.