Cechy podkładów pod panelami

Podkład układany pod panelami nie jest czymś przypadkowym. na on wiele funkcji, przy czym z niektórych z nich nie zdajemy sobie sprawy. Taki podkład jest niemalże uniwersalny, ponieważ używa się go pod każdym typem podłogi pływającej. Mimo, że jego nazwa sugeruje sposób użytkowania, może on służyć chociażby pod parkietem. Najważniejsza jest dla wielu ludzi funkcja izolacji akustycznej.

Układanie podkładu pod panelami

podkład pod paneleUkładanie podkładu ma swój sens, ponieważ jego funkcji jest tak naprawdę kilka. Podkład pod panele ma służyć jako izolacja kaustyczna, czy inaczej wytłumienie. Dzięki temu, że jest on pod spodem nie słyszymy każdego stuknięcia przy stawianiu kroków na panelach. Ma to dużą zaletę. Oczywiście podkład pod panele służy również jako materiał dzięki któremu można niwelować nierówności posadzki. Jeśli w danym miejscu widzimy, że podłoga ma spadek, wystarczy ułożyć podwójną warstwę podkładu i mamy problem rozwiązany. Najlepiej jeśli podkład nie leży na gołej posadzce, ale wykorzystujemy również folię pod panelami. Podkłady tego typu mają zazwyczaj niewielką grubość, która z reguły nie przekracza poziomu sześciu milimetrów. Może on być także izolacją termiczną, jednak tutaj trzeba zainwestować w nieco droższy podkład, w których użyto wełny mineralnej. Jest to najtańszy sposób na to, by zrobić izolację termiczną na podłodze w domu.

Podkład pod takimi panelami układa się bardzo szybko, ponieważ są to kwadraty, które nie muszą być do sobie dopasowane. Co za tym idzie, ułożenie takiego podkładu to kwestia kilku chwil, jeśli mówimy nawet o dużych pomieszczeniach, takich jak połączenie kuchni z salonem i korytarzem. Jest to zaleta tak zwanych podłóg pływających, które nie są przymocowane niczym do posadzki betonowej, tak jak parkiet.