Bezpieczeństwo na budowie

Osoby pracujące na budowach, czy to na wysokościach, czy w wykopach wiedzą, że najważniejszą rzeczą jest dobre zabezpieczenie terenu oraz ich samych. Prawidłowe zabezpieczenie miejsca pracy oraz pracownika jest poniekąd gwarancją na prawidłowe i efektowne wykonanie prac budowlanych lub remontowych. Ponadto pracownik, kiedy wie, że posiada odpowiednie zabezpieczenie wykonuje swoje prace o wiele wydajniej.

Szalunki w wykopach

wytrzymałe zabezpieczenie wykopówJeżeli chodzi o  wytrzymałe zabezpieczenie wykopów, to mamy sporo rodzajów tego typu rzeczy. Zazwyczaj są to szalunki zbudowane z różnych materiałów, których zadaniem jest przede wszystkim ochrona pracownika przed utratą zdrowia oraz zapewnienie w miarę komfortowych warunków pracy. Pośród asortymentu o jakim mowa, czyli szalunkach do wykopów mamy szalunki lekkie, średnie oraz bardzo wytrzymałe, które są wykonywane z aluminium oraz ze stali. Różnią się one od siebie swoją budową. Pośród szalunków, jakimi są wytrzymałe zabezpieczenia wykopów mamy do wyboru zabezpieczenia skrzyniowe i komorowe, potocznie nazywane szafami, które chronią pracownika i zabezpieczają wykop z czterech stron. Kolejne takie szalunki to zabezpieczenie wykopów typu słupowo-liniowego, które z rozporą ślizgową nadaje się do zabezpieczania najgłębszych wykopów, gdzie działa największe parcie gruntu na płyty. Następnymi najbardziej uniwersalnym  rodzajem  szalunków, jest systemowe zabezpieczenie wykopów typu słupowo-listwowego, stosowane do szerokiego zakresu wykopów przy średnich głębokościach. Wykorzystuje się je w pracach interencyjnych, gdzie jest mała ilość dostępnego miejsca i duża ilość przewodów w wykopie.

Zabezpieczeń do wykopów jest wiele. Ważne by je wykorzystywać, ponieważ mogą niejednokrotnie uratować czyjeś życie. To jakie zabezpieczenie wybierzemy zależy od rodzaju wykopu i wykonywanych w nim prac. Można powiedzieć, że wykorzystywanie szalunków w wykopach daje pewność dobrze wykonanej pracy.