Aranżacja wnętrza za pomocą obrazu na płótnie

Żadne pomieszczenie nie może obyć się bez dekoracji ściennej. Może to być podkreślenie kolorystyki wnętrza, jej przełamanie lub uzupełnienie panującej w nim konwencji. Jedną z możliwości wykończenia udanej aranżacji jest obraz. Szczególnie wyjątkowy jest obraz malowany na płótnie. Wielu z nas kojarzy się z dziełami wielkich malarzy, ale daje o wiele większe możliwości.

Tradycja czy nowoczesność – motyw obrazu

obraz malowany na płótnieSzkoły plastyczne w całym kraju z dnia na dzień kształcą artystów. Wielu z nich idzie w nowoczesne techniki sztuki jednak równie wielu pozostaje przy tradycyjnej metodzie jaką jest obraz malowany na płótnie. Młodzi artyści wybierają nie tylko sposób wykonywania dzieł, ale także motywy, które na nich przedstawiają. I tak obok reprodukcji znanych dzieł, martwych natur, pejzaży czy portretów, powstają awangardowe grafiki, abstrakcyjne kolaże czy magiczne światłocienie. Obecnie najpopularniejsze, obok tradycyjnych olei, stają się obrazy malowane farbami akrylowymi, które są ich nowszą wersją. Farby akrylowe pozwalają (podobnie jak olejne) na uzyskiwanie żywych barw, mieszanie ich i uwypuklanie najciekawszych elementów obrazu. Ponadto są równie wytrzymałe. W dzisiejszej sztuce obraz nie ogranicza się już do tradycyjnych motywów jakie tworzyli wielcy na przestrzeni wieków, ale wychodzi dalej. Stąd na przykład przenoszenie efektu, jaki uzyskują graficy komputerowi w programach graficznych, na płótno za pomocą farby.

Wybranie motywu, jaki chcemy widzieć codziennie na swojej ścianie i naniesienie go cyfrowo na materiał zapewne jest łatwiejsze i tańsze. Ale ten sam motyw przedstawiony na obrazie ręcznie malowanym jest nie tylko niepowtarzalny, ale także nadaje wykonaniu swoistego charakteru, który udziela się wnętrzu. A ponieważ nie da się nanieść kreski dwa razy tak samo staje się unikatowy, a przez to niemalże osobisty.